з 9.00 до 18.00
ВС - вихідний

карбоновий слід як порахувати вуглецевий слід свого бізнесу


Вуглецевий слід (від англ. carbon footprint) - його часто називають КАРБОНОВИЙ СЛІД - це сукупність всіх викидів парникових газів, вироблених прямо і опосередковано окремою людиною, організацією, заходом або продуктом.

 

Загалом, кожен з нас окремо і всі ми залишаємо Вуглецевий слід (або ЕКОЛОГІЧНИЙ слід)

Який вуглецевий слід залишаєте? Що впливає на розмір ЕКОЛОГІЧНОГО СЛІДУ?

По-перше, те місце, де ми живемо. Якщо будинок старої будівлі, то коефіцієнт його енерго- та теплозбереження дуже низький, а отже потрібно більше електрики для його опалення

• По-друге, частота та спосіб наших пересування та подорожей, чим більше літаємо на літаку, чим далі і більше проводиться доставка Вашої продукції, тим більші викиди вуглекислого газу та залежать вони від відстані та способу транспортування;

• По-третє, продукти, які ми споживаємо та виробляємо, найменші викиди припадають на місцеві продукти.

Якщо ви живете у власному будинку чи квартирі, то в середньому викидаєте у повітря 7 кг вуглекислого газу на 1 кв метр. Що ви їли вчора на сніданок, обід та вечерю?

Якщо ви живете у власному будинку чи квартирі, то в середньому викидаєте у повітря 7 кг вуглекислого газу на 1 кв метр. Що ви їли вчора на сніданок, обід та вечерю?

Швидше за все, серед цього були продукти, вирощені, оброблені та упаковані за тисячі кілометрів від вас та доставлені до магазинів транспортом. А це означає, що кожен із них залишив за собою великий вуглецевий слід під час транспортування.

Вуглецевий слід - кількість викидів парникових газів (вуглекислого газу, метану та озону), утворених у результаті діяльності людини.

Викопне паливо використовується для сільськогосподарської техніки, виробництва добрив та доставки продовольства по всьому світу, що призводить до викидів вуглекислого газу та нагрівання атмосфери. На наших фермах корови, вівці та кози виділяють велику кількість метану – ще один потужний газ, який впливає на зміну клімату на нашій планеті.

Кожен може підрахувати розмір вуглецевого сліду, який він залишає – для цього є спеціальні калькулятори.

Калькулятор обчислить «довжину вуглецевого сліду» і хоча ці цифри лише зразкові, вони можуть допомогти людині усвідомити найбільші джерела парникових газів, які він створює.

 

Вуглецевий збір

Європа обрала пріоритетні напрямки виходу економіки з «коронавірусної» кризи.

Одним із цих напрямків є «Зелений курс», який найближчими роками стане ключовим фактором не лише при прийнятті рішень про інвестування того чи іншого проекту, але також одним із найважливіших факторів прийняття рішення про те, що закуповувати, у кого і звідки?

Йдеться про глобальну розбудову соціально-економічної моделі. Мета програми — скоротити кількість викидів «зелених парникових газів в атмосферу на 50% протягом найближчих 10 років і згодом до 2050 р. перетворити Європу на перший на планеті «вуглецево-нейтральний континент».

 Що це означає для нас ? 

Серед галузей, які найбільше «стежать» у природному середовищі, виділяють енергетику, металургію, сільське господарство, переробну промисловість. Саме проти цих сегментів економіки буде націлений так званий прикордонний вуглецевий збір при експорті товарів до ЄС. Його орієнтовний розмір – $30 за тонну CO2.

Розмір вуглецевого сліду (еквівалента СО2 у тоннах) визначатиметься за кожною країною та окремою групою товарів. Це може призвести до того, що ціла низка країн втратять свої конкурентні переваги на ринку ЄС або істотно скоротять рентабельність операцій та обсяг прибутку.

Ця модель розглядається в ЄС як альтернатива кіотському протоколу, механізм регулювання викидів якого виявився неефективним. 

Нагадаємо, в його рамках країни торгували квотами на викиди: ті, у кого обсяг парникових газів перевищував встановлений ліміт, купували квоти, ті, у кого був нижчий, продавали.

Це було вигідно для країн, що розвиваються, рівень індустріалізації яких поступався параметрам розвинених економік.

Такі країни як Україна за свої квоти купували машини швидкої допомоги, вагони метро і навіть поліцейські автомобілі. А виробники розвинених країн змушені були нарощувати витрати, втрачати ринки збуту та зупиняти виробництва внаслідок критичного зниження рівня конкурентоспроможності. Зокрема, в ЄС було виведено з експлуатації частину металургійних потужностей.

Саме з цієї причини розвинені країни і вигадали модель прикордонного вуглецевого збору замість колишнього механізму квот на викиди.

Приклад ЄС вже наслідують США. Тобто хочеш продавати на європейському ринку свою продукцію — продавай «зелені» товари або плати за нівелювання шкоди екології, яку завдало виробництва та/або транспортування твоєї продукції.

У Європі вже не просто говорять, а реалізують так звану циркуляційну модель економіки, коли споживання нових товарів та ресурсів суттєво забезпечується за рахунок переробки відходів.

Головна мета – екологічний ефект задоволення потреб глобальної економіки.

Тому важливо вже сьогодні розуміти який вуглеводневий слід залишає Ваша компанія, виробництво, як зменшити його, щоб вже завтра бути конкурентними на ринку.

А коли порахуєте свій вуглецевий слід, напишіть нам як Ви вважаєте: які еко сумки найекологічніші з урахуванням вуглецевого сліду?

- поліетиленові пакети

- паперові пакети

- поліпропілен (спанбонд)

- бавовна

Пишіть у коментарях які і чому?

 

13.12.2021